Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Jurajskie krajobrazy i krzeszowicki zdrój

Polecamy

To wycieczka przez dwa różne światy – z jednej strony jurajskie płaskowyże, z rozległym krajobrazem przetykanym tylko tu i ówdzie skałami ostańcowymi, z drugiej ciasne i głębokie doliny z cienistymi lasami i skrytymi wśród nich tajemnicami, nie tylko naturalnymi jak jaskinie czy wywierzyska, ale też kulturowymi, jak klasztor w Czernej. A na dokładkę – zwiedzanie malowniczych Krzeszowic i wizyta na polu golfowym lub stadninie.

Przebieg: Wierzchowie – Jerzmanowice – Krzeszowice – Czerna – Paczółtowice

Dojazd

  • Samochodem
  • Pociągiem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Jaskinia Wierzchowska Górna - Na początek warto zwiedzić wyjątkową dzięki pięknym formacjom naciekowym, jedną z największych na Wyżynie Krakowsko-Czętochowskiej jaskiń – Wierzchowską Górną.
Jaskinia Nietoperzowa - W Jerzmanowicach, na zboczu pod okazałymi skałami, kryje się Jaskinia Nietoperzowa. To stąd rozpoczynamy wycieczkę. Jaskinia leży w górnej części Doliny Będkowskiej, jednej z najdłuższych jurajskich dolinek podkrakowskich. Najlepiej poznać jej atrakcje, ruszając na wycieczkę szlakiem rowerowym „Jaskiniowa Dolina”. To trasa, która zaprowadzi nas najpierw wysoko na płaskowyż nad doliną, gdzie pośród pól wyrastają samotne skały, a widoki są szerokie i rozległe. Na trasie poznamy jeszcze jedną, nie przystosowaną jednak do zwiedzania Jaskinię Dziewiczą.
Sokolica - Gdy zjedziemy w dół do doliny, znajdziemy się pod najwyższą skała Jury, Sokolicą. A w górze doliny można jeszcze zobaczyć wiele innych skał, malowniczy wodospad „Szum” i wywierzysko krasowe.
Dolina Szklarki, Dolina Racławki - Od Jaskini Nietoperzowej udajemy się z powrotem na drogę krajową nr 94 i nią przez Jerzmanowice z jedziemy do Szklar. To miejscowość położona w kolejnej dolince jurajskiej. Dolina Szklarki nie jest tak skalista jak Będkowska, nie brak tu jednak malowniczych widoków. W dolnej, zalesionej części rozciąga się część ciekawego krajobrazowego rezerwatu przyrody „Dolina Racławki”. Stamtąd już blisko przez Dubie i Siedlec do Krzeszowic.
Krzeszowice - Położone w szerokiej dolinie Krzeszowice to niewielkie, zadbane miasteczko. Jego centrum jest pełne zieleni – wzdłuż rzeczki Krzeszówki rozciąga się dawny Park Zdrojowy, w którym są nawet ujęcia wód mineralnych!
Pałac Potockich - Park ten łączy się z kolei rozległymi terenami parkowymi wokół pałacu Potockich, dawnych właścicieli uzdrowiska.
Centrum Krzeszowic - W centrum Krzeszowic jest też kilka ciekawych zabytków, jak choćby neogotycki kościół czy dawne łazienki zdrojowe. Przy kameralnym, niedawno odnowionym rynku warto poszukać miejsca na obiad
Dolina Eliaszówki - Gdy już posilimy się w Krzeszowicach, możemy ruszyć dalej, do nieco tajemniczej Doliny Eliaszówki. Tam, w cienistym lesie bukowym kryje się niezwykłą budowla, zwana Diabelskim Mostem.
Klasztor karmelitów w Czernej - Powyżej na zboczu warto zwiedzić cenny, barokowy klasztor karmelitów w Czernej, ważne małopolskie sanktuarium.
W dolinie odnaleźć można także dwa źródła smacznej wody jurajskiej – św. Eliasza i św. Elizeusza. Na zakończenie ciekawego dnia można jeszcze zajrzeć do Paczółtowic. Tu nie tylko zobaczymy jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych okolic Krakowa, ale też możemy zapewnić sobie rozrywki zupełnie innego rodzaju.
Pole golfowe - Na rozległym płaskowyżu obok miejscowości znajdziemy pięknie położone w ustroniu pole golfowe Krakow Valley Golf&Country Club. W takiej scenerii naprawdę warto spróbować swych sił w golfie!
Stadnina koni - Zaś na amatorów jazdy konnej czeka jeszcze stadnina, w tym również stworzona z myślą o dzieciach.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.