Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Jaskiniowcy i Strażacy

Wycieczka przez jurajskie wzgórza i skały, pośród zamków i pól bitewnych aż do „srebrnego” Olkusza – na pełen różnorodnych wrażeń, aktywny dzień dla całej rodziny. Poznamy miejsca, w których mieszkali najprawdziwsi jaskiniowcy, odwiedzimy Orle Gniazda, czyli ruiny średniowiecznych zamków oraz poznamy pracę strażaków dzięki wizycie w Muzeum Pożarnictwa.

Przebieg: Strzegowa – Krzywopłoty – Bydlin – Rabsztyn – Olkusz

Dojazd

  • Samochodem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Szlak Jaskiniowców - Na początek dnia – solidna porcja ruchu na świeżym powietrzu! W okolicy Strzegowej pośród jurajskich wzgórz wyrasta na polach i w lasach cały szereg pięknych ostańców i wapiennych skał. To podręcznikowy przykład pejzażu jurajskiej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Przez tak niezwykły krajobraz poprowadzono pieszy Szlak Jaskiniowców. Początek szlaku znajduje się przy bocznej drodze w Strzegowej, przy niewielkim parkingu z altaną dla turystów w Dolinie Wodącej. Tuż nad ostatnimi domami w dolinie, gdzie kończy się asfaltowa droga, wyrastają ponad zalesione wzgórza białe turnie Zegarowych Skał. Szlak wspina się między labirynt ostańców, urwisk i skalnych ścian (np. Kyciowa Skała). Na trasie, jak przystało na krasowe tereny wapienne, spotkamy liczne jaskinie (np. Jaskinia Jasna, Jaskinia Psia, jaskinia Zegar), które można eksplorować, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności (warto wyposażyć się nie tylko w latarkę, ale też w kask i ubranie do zmiany – w jaskiniach często można się solidnie ubłocić!). W jednej z tutejszych grot, jaskini Biśnik (Skała Biśnik) znaleziono ślady pozostawione przez zamieszkujących ją jaskiniowców! Przed prawie pół milionem lat zamieszkał tu człowiek pierwotny. Ślady wizyt jaskiniowców znaleziono również w innych tutejszych jaskiniach.
Ruiny zamku Bydlin - Gdy już nacieszymy oczy jurajskim krajobrazem Zegarowych Skał możemy dotrzeć do Krzywopłotów. To historyczne miejsce, gdzie można nie tylko obejrzeć ruiny zamku Bydlin, ale też przeżyć lekcję patriotyzmu.
Mogiły legionistów - Poniżej ruin na cmentarzu znajduje się cmentarz z pomnikiem i grobami legionistów Józefa Piłsudskiego. W Krzywopłotach stoczyli oni podczas I wojny światowej, w dniach 17-18 listopada 1914 r. ciężki bój z wojskami rosyjskimi.
Zamek Rabsztyn - Z Krzywopłotów przez Bydlin i Kolbark udajemy się w kierunku Olkusza. Nim dotrzemy do miasta szosą nr 783, w Rabszytnie tuż za wyjazdem z lasu wyłaniają się pięknie położone na jurajskim wzgórzu ruiny zamku Rabsztyn – jednego z „Orlich gniazd” Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Choć ruiny są tymczasowo niedostępne w związku z pracami rekonstrukcyjnymi na zamku, wokół warto przespacerować się po wygodnych ścieżkach. Z Rabsztyna blisko już do Olkusza.
Olkusz - Nim przystąpimy do zwiedzania miasta, warto posilić się w restauracji u stóp zamku lub w Olkuszu. Olkusz to stare miasto, znane od średniowiecza jako ośrodek górniczy ołowiu i srebra. Bogactwo średniowiecznego miasta podkreślają rozmiary wytyczonego wówczas rynku oraz pięknej gotyckiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła. Zachowały się także fragmenty murów obronnych z basztą, które strzegły bogactw miasta. Zwiedzanie miasta można dodatkowo uatrakcyjnić – na pewno nie tylko dzieci ucieszy wizyta w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej!

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.