Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zamek Rabsztyn

Rabsztyn

Polecamy

N: 19.591817 E: 50.300799

www.zamek-rabsztyn.pl

sekretariat@mok.olkusz.pl

Tel. 32 643 11 20

Na północ od Olkusza, na wysokiej wapiennej skale wznoszą się malownicze ruiny zamku Rabsztyn, jednego z „Orlich Gniazd”. Jego nazwa wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein”, czyli „Krucza Skała”. Historia zamku sięga końca XIII wieku, kiedy na szczycie skały wybudowano z wapienia zamek górny, a potem wysoką wieżę obronną. Ponieważ zamek górny na szczycie skały był niewielki, już w XIV wieku, u stóp skały powstał zamek średni. Wtedy zamek stał się siedzibą królewskiego starostwa. Później zamek trafił w ręce Andrzeja Tęczyńskiego, który odbudował i wzmocnił zamek. Od północy broniła go głęboka, sucha fosa i mur z bramą wjazdową. W XVI wieku zamkiem władały trzy pokolenia rodu Bonerów. Na przełomie XVI i XVII wieku wzniesiono renesansowy pałac, którego mury możemy oglądać po dziś dzień. W 1657 roku zamek spalili ustępujący z Polski Szwedzi i został opuszczony. Od 1990 roku, kiedy zamek stał się własnością gminy Olkusz uzupełniono, zabezpieczono i częściowo odtworzono mury zamku, wybudowano dwa drewniane mosty, zrekonstruowano zamkową bramę oraz część murów zamku górnego i wieży. W bramie znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona historii zamku. Co roku, w pierwszy weekend lipca pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie.

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)


Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.