Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Januszkowa Góra

Podlesie Rabsztyńskie

Polecamy

N: 19.616667 E: 50.308333

Januszkowa Góra (449 m n.p.m.) to jedno z najbardziej malowniczych jurajskich wzniesień na terenie Gminy Olkusz. Nazwa Januszkowej Góry pochodzi według legendy od zbójnika Janusza, który miał się ongiś schronić w tutejszych lasach. Planuje się, aby liczący 38 ha południowo- zachodni fragment zbocza tej góry objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody. W dolnych partiach porośnięta jest sosnowym borem, w górnych buczyną sudecką otaczającą malownicze, wapienne skały. Teren Januszkowej Góry wchodzi w skład obszaru Natura 2000. Na terenie występuje około 180 gatunków roślin naczyniowych, z czego 26 chronionych. Swoistą ciekawostką są storczyki, m.in. gnieźnik leśny, żłobik koralowaty, kruszczyki oraz buławnik wielokwiatowy. Na Januszkowej Górze jest 11 jaskiń i schronów skalnych. Na szczycie znajduje się wejście do jaskini Januszkowa Szczelina. Na szczyt Januszkowej Góry prowadzi czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd. Z południowej strony szczytu wzniesienia wczesną wiosną i jesienią rozciąga się widok na ruiny zamku Rabsztyn.

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.