Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Z ziemi chrzanowskiej do Doliny Karpia

Spokojna całodniowa wycieczka, która zaczyna się spacerem po starym Chrzanowie a kończy obserwacją dzikiej przyrody pośród rozległych stawów rybnych Doliny Karpia. Po drodze wizyta w pięknym skansenie w Wygiełzowie oraz możliwość spojrzenia na wszystko „z góry”, czyli z panującej nad okolicą wież zamku Lipowiec.

Przebieg: Chrzanów – Wygiełzów – Babice – Zator

Dojazd

  • Samochodem
  • Pociągiem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Chrzanów - Dzień warto zacząć od wizyty w Chrzanowie. Można tu przespacerować się po rynku, można odwiedzić Muzeum Regionalne i odwiedzić kilka innych zabytków i pamiątek związanych z przeszłością miasta i jego dawnymi mieszkańcami.
Kirkut - Najlepiej przespacerować się po mieście wzdłuż trasy staromiejskiej lub szlakiem żydowskich pamiątek Chrzanowa.
Pałac Starzeńskich - Gdy zakończymy spacer, pora ruszać w dalszą drogę. Opuszczamy Chrzanów, kierując się na Babice. Po drodze można zatrzymać się w Płazie, by obejrzeć tamtejszy pałac i kościół, a następnie skierować się dalej na południe.
Nadwiślański Park Etnograficzny - W Wygiełzowie zatrzymujemy się przed dużym skansenem – Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym. Można w nim zobaczyć liczne obiekty dawnego budownictwa ludowego, a także piękny, modrzewiowy dwór szlachecki. Wizytę w skansenie warto zaplanować tak, by wypadła w czasie, gdy są tu organizowane dodatkowe atrakcje, jak np. pokazy tradycyjnych rzemiosł wiejskich.
Nim ruszymy w dalszą drogę, warto wspiąć się pieszo na zalesioną górę nad Wygiełzowem, nad którą góruje biała wieża zamku Lipowiec. Okazała ruina zamku biskupów krakowskich jest położona wyjątkowo pięknie, pośród bukowego lasu na szczycie wyniosłego wzgórza. Dzięki temu z tarasu widokowego na wieży mamy wspaniałą panoramę całek okolicy – widać stąd oczywiście połyskujące w oddali tafle stawów rybnych okolic Zatoru, celu dalszej wędrówki.
Coś na ząb - Jeśli jednak jesteśmy głodni, możemy zatrzymać się przy skansenie lub udać się na obiad do Zatoru.
Zator - Z pobliskim Babic udajemy się prosto na południe, przejeżdżając przez Wisłę prosto do Zatoru. To historyczna stolica niewielkiego księstwa i sympatyczne miasteczko z rynkiem, okazałą farą i dawnym zamkiem książęcym na wysokiej skarpie nad rzeką Skawa.
Coś na ząb - Warto tu zatrzymać się nie tylko by zobaczyć kilka najciekawszych zabytków, ale też posilić się w restauracji, a dzieciom pozwolić pohasać chwilę na placu zabaw.
Zatorland - W Zatorze na pewno będziemy musieli rozstrzygnąć trudny dylemat, zwłaszcza gdy jesteśmy tu z dziećmi... Czy udać się na popołudniowy spacer rowerowy lub pieszy i doczekać aż do zachodu słońca nad stawami? To okazja nie tylko na chwilę odpoczynku, ale też na obserwację dzikiej przyrody. Choć stawy są tworem sztucznym, w którym hoduje się ryby (m.in. pyszne karpie zatorskie), to jednak są też prawdziwym ptasim rajem, który od dawna przyciąga amatorów-obserwatorów i ornitologów. Druga zatorska opcja, za którą na pewno opowie się większość dzieci, jest wizyta w Zatorlandzie. To duży park rozrywki, poświęcony przede wszystkim wielkim, prehistorycznym gadom. Jest tu jednak cały szereg innych atrakcji, nie tylko tych związanych z parkiem dinozaurów.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.