Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Dolina Eliaszówki i ruiny Mostu Diabelskiego

Czerna

N: 19.633977 E: 50.165958

Nazwa doliny pochodzi od imienia biblijnego proroka Eliasza, patrona klasztoru w Czernej, wzniesionego na zachodnich zboczach doliny. Dolina o stromych, skalistych zboczach, zbudowanych z szarych wapieni karbońskich, zalesiona jest lasem liściastym bukowo-olchowo-jesionowym, z interesującymi grotami św. Hieronima, św. Hilarona i św. Onufrego. Środkiem doliny płynie potok Eliaszówka. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się źródła: ocembrowane proroka Eliasza, źródło proroka Elizeusza i źródło św. Józefa. Powyższe walory sprawiły, że w roku 1989 został utworzony rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki. Na brzegu Eliaszówki zachowały się ruiny XVII-wiecznej furty klasztornej, kaplicy i bramy wjazdowej, tzw. Bramy Siedleckiej. Most Diabelski w kształcie rzymskich akweduktów powstał w latach 1671-1691 i stanowił dojście do klasztoru od strony drogi siedleckiej.

Udogodnienia

  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.