Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zespół dworsko-parkowy

Książniczki

N: 20.00952 E: 50.136071

Dwór został wzniesiony w roku 1896 przez szlachcica litewskiego Władysława Zgierskiego-Strumiłło, który w miejsce istniejącego wcześniej dworu drewnianego wybudował obszerny i wygodny dom murowany. Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof i pedagog, współtworzący podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego oraz jego siostra Zofia. W Księżniczkach w roku 1929 urodził się również Tadeusz Strumiłło, ceniony muzykolog i taternik, który zginął śmiercią tragiczną w Tatrach. Dwór jest budynkiem murowanym na rzucie w kształcie litery „L”, z dwukondygnacyjnym korpusem głównym pośrodku i jednokondygnacyjnymi skrzydłami bocznymi. Dwór kryty jest dachem dwuspadowym. Wnętrza posiadają stropy belkowe. W zespole zachował się również budynek rządówki (obecnie budynek mieszkalny) oraz spichlerz – obydwa zbudowane pod koniec XIX wieku. Całość otoczona jest parkiem o charakterze krajobrazowym, naturalistycznym, założonym na przełomie XIX i XX w. Park posiada kształt zbliżony do owalu i obejmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia opadającego w kierunku płd.-zach. Drzewostan składa się tu ze świerków, klonów, lip, grabów, wiązów, pojawiają się dęby, jawory, modrzewie i brzozy. Niektóre okazy mogą liczyć ponad 100 lat. W roku 1945 majątek, który nie powinien podlegać parcelacji, jako ze nie liczył więcej niż 50 ha użytków rolnych, został bezprawnie zagrabiony w ramach „reformy rolnej" i przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Z końcem roku 2004, po szesnastu latach starań, spadkobiercy prawowitych właścicieli odkupili od Skarbu Państwa swoją własność - liczący prawie 1 ha zespól dworsko-parkowy w Ksiażniczkach.

Multimedia

W pobliżu

Drewniany młyn

Kończyce

Zespół dworsko-parkowy

Młodziejowice

Zespół dworsko-parkowy

Michałowice
ul. Dąbrowskich 41

Sanktuarium Diecezjalne św. Jakuba Apostoła

Więcławice Stare
Więcławice 20

Kościół pw. św. Małgorzaty

Raciborowice
Raciborowice 2

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.