Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zespół dworsko-parkowy

Michałowice , ul. Dąbrowskich 41

N: 19.991418 E: 50.15068

Dwór został zbudowany w latach 1892-1897 według projektu wybitnego architekta Teodora Talowskiego - w stylu malowniczego historyzmu dla rodziny Dąbrowskich. Dąbrowscy zamieszkali początkowo w niewielkim, drewnianym dworku po Hugo Kołłątaju i jego rodzinie, wcześniejszych właścicielach wsi Michałowice. W 1897 r. po zakończeniu budowy dworu, stary dworek rozebrano. Dwór michałowicki był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, w tym przemarszu l Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego.W czasie l wojny światowej budynek służył jako lazaret dla wojska. Powojenne losy są charakterystyczne dla wielu dworów polskich: znacjonalizowany, użytkowany jako biura i magazyny, uległ prawie całkowitej dewastacji po pożarze w 1979 r. Odbudowany przez obecnych właścicieli w latach 1985-1991 r. Otaczający zespół dworski park istniał już za życia H. Kołłątaja. Przekomponowany potem krajobrazowo, posiada cechy neoromantyczne, wykorzystuje naturalną, bogatą konfigurację terenu (skarpy, jary, tarasy). Drzewostan reprezentowany przede wszystkim przez robinie akacjowe (łac. Robienia pseudoacacia). Wśród pomników przyrody znajduje się jeden z największych i najstarszych w Polsce okazów derenia właściwego w formie krzaczastej (łac. Cornus mas). Obecnie dwór jest w posiadaniu prywatnym.

Multimedia

W pobliżu

Viva Sport Klub

Michałowice
ul. Krakowska 104

Zespół dworsko-parkowy

Młodziejowice

Klub jazdy konnej SZARY

Michałowice
ul. Krakowska 131

Stawy w Masłomiącej

Masłomiąca
_

Kościół

Michałowice
Michałowice, Ul. Jana Pawła II, 2

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.