Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zespół dworsko-parkowy

Młodziejowice

N: 19.995148 E: 50.14359

_

_

_

Dwór w Młodziejowicach (obecnie w ruinie) został zbudowany na rzucie wydłużonego prostokąta, składa się z dwóch części, starsza wschodnia murowana pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. W pozostałościach dworu, w salach parteru zachowało się sklepienie kolebkowe z lunetami, a także kamienny późnorenesansowy portal. W podziemiach dworu znajdują się imponujące piwnice, sklepione kolebkowo. Dwór otoczony jest parkiem krajobrazowym o wybitnych walorach dendrologicznych, przyrodniczych i przestrzennych. Park został założony przez pułkownika Franciszka Salezego Gawrońskiego, herbu Rawicz w XIX wieku (1820). Rosną tam takie gatunki drzew jak: lipy, dęby, wiązy, graby, jesiony, robinie i kasztanowce (wiele z nich to pomniki przyrody). W skład kompleksu dworskiego wchodził również drewniany młyn wodny. Obecny budynek młyna, z początku XX wieku ciągle spełnia swoje pierwotne funkcje, wykorzystując wody rzeki Dłubni. W XVI wieku istniała w Młodziejowicach papiernia, której właścicielem był mistrz Jan Weiss. W czasie potopu szwedzkiego papiernia została doszczętnie zniszczona i nigdy potem nie odbudowana. Również w tamtych czasach, według tradycji, w dworze w Młodziejowicach istniał zbór ariański. Ostatnimi, przed II wojną światową, właścicielami Młodziejowic byli Dyakowscy. Za dworem znajduje się młyn.

Multimedia

W pobliżu

Zespół dworsko-parkowy

Michałowice
ul. Dąbrowskich 41

Zespół dworsko-parkowy

Książniczki

Kopiec drogowy

Michałowice
_

Viva Sport Klub

Michałowice
ul. Krakowska 104

Klub jazdy konnej SZARY

Michałowice
ul. Krakowska 131

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.