Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Małgorzaty

Raciborowice , Raciborowice 2

N: 20.032713 E: 50.118918

www.parafia-raciborowice.pl

(012) 387-70-06

Gotycki kościół murowany, pw. św. Małgorzaty został ufundowany w latach 1460-76. Budowę rozpoczął Paweł z Zatora, ale głównym fundatorem był Jan Długosz, który sprawował w tutejszej parafii funkcję proboszcza. Parafia w Raciborowicach jest jeszcze starsza niż świątynia. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1325, kiedy proboszczem był tutaj Rajnerius. Świątynia jest zbudowana w tzw. stylu "długoszowym". Kościół jest budowlą jednonawową z prezbiterium zakończonym prostokątnie, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Prostokątna nawa kryta jest stropem. Kościół jest orientowany, co oznacza, że prezbiterium skierowane jest na wschód (w kierunku Jerozolimy).Przy kościele znajduje się dzwonnica. Na murowanej przyziemnej części gotyckiej, która datuje się na rok 1476, zdobionej kamiennym portalem wznosi się część drewniana pochodząca z 2. połowy XIX w. Obok kościoła, na cmentarzu parafialnym, do którego prowadzi szeroka aleja jesionów, stoi kaplica z 1847 roku. Cały kompleks kościelno-cmentarny, czyli: kościół, dzwonnica, cmentarz, kaplica cmentarna i aleja jesionowa, posiada wybitne walory architektoniczno-krajobrazowe, a także bogatą i ciekawą historię. Ze świątynią związane są też losy Karola Wojtyły, który spędził tutaj kilka letnich miesięcy jako kleryk.

Multimedia

W pobliżu

Drewniany młyn

Kończyce

Zespół dworsko-parkowy

Książniczki

Hotel Twierdza

Zielonki
ul. Do Fortu 8

Zespół dworsko-parkowy

Młodziejowice

Sanktuarium Diecezjalne św. Jakuba Apostoła

Więcławice Stare
Więcławice 20

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.