Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Sanktuarium Diecezjalne św. Jakuba Apostoła

Więcławice Stare , Więcławice 20

Polecamy

N: 20.027888 E: 50.154763

www.swjakub.pl

wieclawice@swjakub.pl

(012) 388-50-57

Historia tego miejsca sięga początków 1340 roku. Obecny kościół został zbudowany w roku 1757 z drzewa modrzewiowego. Jest to konstrukcja zrębowa, postawiona na podmurówce, odeskowana z zewnątrz. Budynek jest jednonawowy i reprezentuje styl barokowy, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję architektoniczną, jak i wystrój wnętrza. Do roku 1773 dziedzicami i proboszczami parafii byli oo. Jezuici, którym prawdopodobnie Więcławice zapisała rodzina Więcławskich, właściciele Więcławic i Woli Więcławskiej. W 1868 roku zmieniono bryłę kościoła poprzez dobudowanie zakrystii od strony południowej. W kościele znajdują się trzy ołtarze rokokowe, z połowy XVIII w. W kościele można podziwiać nadal używane podczas liturgii gotyckie, barokowe i rokokowe ornaty oraz inne cenne sprzęty liturgiczne, jak późnogotycka monstrancja lub późnobarokowy relikwiarz św. Stanisława Biskupa (z 1787 r.). Szczególne miejsce w wystroju kościoła zajmuje na ścianie północnej tryptyk św. Mikołaja, malowany na deskach, wybitny zabytek malarstwa cechowego, gotyckiego z roku 1477. Na obrazie środkowym przedstawiony jest tronujący św. Mikołaj ze św. Szczepanem i św. Wawrzyńcem. Nad tryptykiem wisi kopia rzeźby Matki Boskiej Więcławickiej z dzieciątkiem, gotycka (ok. 1420 r.) - wybitny zabytek rzeźby cechowej z okresu tzw. “pięknych Madonn”. Oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1846 r., o konstrukcji słupowej oraz nagrobek Hieronima Eustachego i Anny Kihttlów, dziedziców dóbr Wilczkowice i Masłomiąca, kamienny, w kształcie sarkofagu z urną, postawiony w 1806 r. na dawnym cmentarzu przykościelnym. Od września 2013 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Świętego Jakuba Apostoła. Sanktuarium jest najważniejszym punktem małopolskiego odcinka Drogi św. Jakuba.

Udogodnienia

  • z przewodnikiem

Multimedia

W pobliżu

Stadnina koni Nowakówka

Więcławice Dworskie
Więcławice Dworskie 61

Zespół dworsko-parkowy

Sieborowice
Sieborowice 16

Pizzeria Gawęda

Masłomiąca
ul. Długa 83

Stawy w Masłomiącej

Masłomiąca
_

Zespół dworsko-parkowy

Książniczki

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.