Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Z miasteczka kowali w dolinę Wisły

Dzięki tej wycieczce mamy szansę dowiedzieć się, gdzie powstawały skomplikowane zamki i kłódki oraz ozdobne cuda, wykuwane z metalu – wystarczy odwiedzić Świątniki Górne. Następnie możemy zwiedzić kilka zabytków, kryjących się w niewielkich miejscowościach koło Skawiny lub zwiedzić samą Skawinę, by wzdłuż Wisły udać się ku ostoi ptaków koło Łączan.

Przebieg: Świątniki Górne – Mogilany – Skawina – Jurczyce – Krzęcin – Wielkie Drogi – Czernichów – Rusocice – Łączany

Multimedia

Dzień 1

Świątniki Górne - Niewielkie miasteczko Świątniki Górne na Pogórzu Wielickim wyróżnia nie tylko piękne położenie na wysokim grzbiecie z rozległymi panoramami. To także ośrodek kowalstwa, w którym powstawały kłódki i zamki, ozdobne płoty i bramy oraz wiele innych metalowych przedmiotów. Najlepiej przekonać się o tym, odwiedzając Muzeum Ślusarstwa. Warto również przespacerować się po miasteczku, oglądając piękne widoki okolic.
Mogilany - Ze Świątnik ruszamy w dalszą drogę pośród niewysokich, lecz stromych wzniesień Pogórza. Możemy zatrzymać się po drodze przy kilku ciekawych zabytków. W niedalekich Mogilanach obok zabytkowego kościoła stoi w pięknym parku duży dwór.
Jurczyce - W Jurczycach działa Izba Regionalna, poświęcona osobie gen. Józefa Hallera, który urodził się w stojącym do dziś w miejscowości dworze.
Polanka Hllera - Inny ładny dwór znajdziemy w sąsiedniej Polance Hallera.
Krzęcin i Wielkie Drogi - Natomiast w niedalekim Krzęcinie oraz nieco dalszych Wielkich Drogach stoją ciekawe kościoły drewniane.
Wola Radziszowska - Dzieci warto zabrać do niezwykłego skansenu – prehistorycznej osady w Woli Radziszowskiej.
Skawina - Możemy też – zamiast krążyć bocznymi dróżkami przez podskawińskie wioski zatrzymać się w samej Skawinie. Tu również zwiedzić można nieduże Muzeum Regionalne, pospacerować po rynku i parku miejskim, czy obejrzeć tutejsze zabytkowe kościoły.
Coś na ząb - Oczywiście na głodnych i spragnionych czekają skawińskie restauracje i kawiarnie.
Czernichów - W dalszą drogę udajemy się doliną Wisły. Rzeka wije się wielkimi meandrami. Niektóre z nich pozostały z czasem odcięte i dziś tworzą wydłużone, wąskie jeziora, zwane starorzeczami, urozmaicające płaski krajobraz, nad którym od północy widać jurajskie wzgórza a od południa grzbiety Pogórza. Niewielkie dróżki ze Skawiny mogą zaprowadzić nas do promów, pokonujących rzekę w Kopance lub Czernichowie. Przejażdżka maleńkim promem, na którym mieści się ledwie kilka samochodów może być dla dzieci ciekawym przeżyciem. W dalszej drodze można na chwilę zatrzymać się w Czernichowie, choćby po to, by się posilić (o ile nie zrobiliśmy tego w Skawinie). Niedaleko od Czernichowa, za Kłokoczynem i Rusocicami można trafić na niewielką zaporę na Wiśle – stopień wodny w Łączanach.
Ścieżki ornitologiczne - W okolicy nad Wisłą i obok jej starorzeczy poprowadzona została ścieżka ornitologiczna. Dolina Wisły jest bowiem siedliskiem wielu skrzydlatych, pierzastych stworzeń, które chętnie gniazdują nad brzegami rzeki, czy pośród wilgotnych łąk na jej brzegach. Wiele innych wykorzystują żyzną dolinę, gdzie zawsze łatwo o pożywienie, jak wielką ptasią autostradę – dolina Wisły to ważny szlak migracji wielu gatunków ptaków, dlatego wizytę na ścieżce ornitologicznej w Łączanach warto zaplanować także w porze jesiennych lub wiosennych przelotów.
Kajakiem po Wiśle - Można także zorganizować wyprawę kajakową po Wiśle i kanale Łączany-Skawina.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.