Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kapliczka Ecce Homo

Tropiszów

N: 20.214622 E: 50.098009

Usytuowana w polu w Tropiszowie „Gać”, na wschód od skrzyżowania dróg pośrodku wsi. Własność Józefa Cieraszewskiego. Czas budowy obecnej niewiadomy, wzniesiona zapewne w XIX wieku w miejscu starszej, istniejącej od 1710 r. Ostatnio odnowiona 1978 r. Murowana z cegły, otynkowana, z zadaszeniem dachówkowym. Obiekt w kształcie wysokiego czworobocznego słupa. Od południa wąska, głęboka wnęka zamknięta półkoliście. W górnej części ścian wydatne boniowanie. Zadaszenie dwuspadowe, zwieńczone krzyżem kowalskim. W kapliczce rzeźba Ecce Homo, datowana na 1710 r. oraz mały obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej, malowany na deszczułce w II poł. XIX w. (obecnie brak obrazka Matki Boskiej Częstochowskiej). Wysokość kapliczki wynosi ok. 3 m. Teren wokół kapliczki obsadzony kwiatami. Ecce Homo znaczy „oto człowiek” – wyobrażenie ubiczowanego Jezusa Chrystusa w koronie cierniowej.

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.