Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pomnik Powstańców Styczniowych

Igołomia , Igołomia

N: 20.24181 E: 50.090456

_

_

_

Na cmentarzu parafialnym w Igołomi, zaraz za bramą główną, po wschodniej stronie usytuowany jest pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym. 15 sierpnia 1863 roku doszło do bitwy na polach „czernichowskich” koło Igołomi. Polegli w czasie bitwy (21 osób) pochowani są na igołomskim cmentarzu, a ich pamięć uczczono pomnikiem. Obelisk wykonany z kamienia betonowego, zwieńczony krzyżem, ogrodzony grubym ozdobnym łańcuchem zawieszonym na betonowych słupach. Na kamieniu napis: „W hołdzie 21 powstańcom polskim poległym w bitwie na polach Czernichowa w dniu 15. VIII. 1863 r. Cześć ich pamięci”. Poniżej biało-czerwona tablica z napisem: „Przechodniu, Oni zginęli za ojczyznę”. Pomnik ufundowany został w 1964 r. ze składek ówczesnej Gromadzkiej Rady Igołomi. Mogiłą Powstańczą opiekują się uczniowie z Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi.

W pobliżu

Muzeum św. Brata Alberta

Igołomia
Igołomia 32

Kuźnia

Igołomia
Igołomia 190

Muzeum Archeologiczne

Igołomia
Igołomia 190

Zespół pałacowo-parkowy

Igołomia
Igołomia 190

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.