Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Piece garncarskie i dymarki w rezerwacie archeologicznym w Zofipolu

Zofipole

N: 20.232028 E: 50.086088

_

_

_

Piece garncarskie i dymarki znajdują się w rezerwacie archeologicznym w Zofipolu. Odsłonięto tu pozostałości dużego ośrodka produkcji żelaza i glinianych garnków, funkcjonującego w okresie wpływów kultury prowincjonalno-rzymskiej. Wytwarzano wówczas doskonałe naczynia ceramiczne, toczone na kole, a następnie wypalane w dwupoziomowych piecach. W trakcie badań archeologicznych odkryto ponad 90 takich pieców. Do produkcji hutniczej służył zespół dymarek, w których wytapiano żelazo z rud darniowych. Dymarki, prymitywne urządzenia hutnicze do wytapiania żelaza, były stosowane w Polsce w starożytności do czasu wprowadzenia procesu wielkoszybowego.

W pobliżu

Pomnik Powstańców Styczniowych

Igołomia
Igołomia

Muzeum św. Brata Alberta

Igołomia
Igołomia 32

Kuźnia

Igołomia
Igołomia 190

Muzeum Archeologiczne

Igołomia
Igołomia 190

Zespół pałacowo-parkowy

Igołomia
Igołomia 190

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.