Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. NMP w Paczółtowicach

Paczółtowice , Paczółtowice 14

Polecamy

N: 19.631119 E: 50.134482

Jeden z najstarszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Małopolski. Powstał on ok. 1515 r. na miejscu starszego, wzmiankowanego już w roku 1335. Wyniki badań wykazały, że został on zbudowany z drewna jodłowego ściętego w sezonie zimowym 1508/9. Odnawiany i restaurowany wielokrotnie. W latach 1671-1681 kościół podmurowano, pokryto nowym dachem, odnowiono wnętrza, otoczono murem obwodowym, w 1889 przebudowano zakrystię, ostatnia renowacja odbyła się w latach 1991-1996. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne dzieła sztuki: późnorenesansowy ołtarz główny, gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w., skrzydła późnogotyckiego tryptyku oraz obraz Chrystusa Frasobliwego z pocz. XIV w. Obok kościoła w 1968 r. zbudowano dzwonnicę, odeskowaną i pokrytą gontem z trzema dzwonami, w tym zabytkowym dzwonem Maria z 1535r. Na cmentarzu przykościelnym znajdują się oryginalne nagrobki i epitafia.

Udogodnienia

  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.