Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu Krzeszowice SP ZOZ

Krzeszowice , Daszyńskiego 1

N: 19.631746 E: 50.136012

info@rehabilitacja-krzeszowice.pl

48 12 2581086

Krzeszowice były pierwszym uzdrowiskiem na ziemiach polskich. Za oficjalny początek krzeszowickiego uzdrowiska przyjmuje się rok 1779, kiedy to przybyli pierwsi pacjenci oraz stanęły pierwsze łazienki. Pierwszy w Polsce dom zdrojowy gościł w swych murach króla Stanisława Poniatowskiego, który odwiedził Krzeszowice w 1787 r. Byli tu poeta Adam Naruszewicz i Zygmunt Vogel - rysownik. Jesienią 1790 r. odwiedził miasto J. W. Goethe, a w 1809 r. generał Jan Henryk Dąbrowski. Swoje wrażenia z pobytu w Krzeszowicach opisał w "Podróżach historycznych po ziemiach polskich" Julian Ursyn Niemcewicz. W Krzeszowicach kwaterował książę Józef Poniatowski podczas odwrotu spod Moskwy w 1813 r. Spędził tu jakiś czas Zygmunt Krasiński, który wierzył, że źródło św. Eliasza w Czernej uleczy jego chore oczy. Przyjeżdżali tu Artur Grottger, Juliusz Kossak, Jan Matejko, Wincenty Pol, Michał Bałucki, Stanisław Wyspiański, Maria Konopnicka. Prawdziwy rozkwit uzdrowisko zawdzięcza żonie Artura Potockiego - Zofii z Branickich. Z jej inicjatywy powstały "Łazienki Zielone", które przemianowano w 1858 r. na łazienki "Zofia", otwarto szpital i uruchomiono nowe źródła siarczanowe. Pod koniec XIX w. uzdrowisko zaczęło podupadać. Wznowienie działalności leczniczej nastąpiło w latach 70. XX w., kiedy to otwarto górniczy ośrodek rehabilitacyjny. Po zmianiach organu prowadzącego, od 1999 roku działa tam Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice". Leczone są w nim schorzenia reumatologiczne, neurologiczne i pourazowe.

Udogodnienia

  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Kościół pw. św. Marcina z Tours

Krzeszowice
Grunwaldzka 1

Pałacyk Vauxhall

Krzeszowice
Walkowskiego 2

Centrum Kultury i Sportu

Krzeszowice
Walkowskiego 1

Pizzeria Enzo

Krzeszowice
Krakowska 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.