Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Marcina z Tours

Krzeszowice , Grunwaldzka 1

N: 19.631746 E: 50.136012

http://www.krzeszowice.diecezja.krakow.pl

krzeszowice@diecezja.krakow.pl

48 12 2820872,48 12 2826434

W XIV wieku w Krzeszowicach zbudowano kościół drewniany pw. św. Marcina z Tours. Został on potem przeniesiony na inne miejsce i powiększony w latach 1760-1783. Z początkiem XIX w. rodzina Potockich postanowiła wybudować nowy kościół - murowany. Opracowanie projektu zlecono arch. Karolowi Schinklowi. Budową kościoła od roku 1832 do 1844 kierował Hoffbauer. W roku 1844 został on poświęcony przez ks. prob. Trawińskiego. W latach 1840-1850 pojawiły się drzwi, ołtarz główny i ołtarze w kaplicach, ambona, balaski, kropielnice, stalle, ławki i konfesjonały. Prace przy dekoracji wnętrza ukończono w roku 1872, a w 1874 nastąpiła konsekracja kościoła przez biskupa Gałeckiego. W roku 1936 rodzina Potockich przekazała budynek Kościołowi. I od tego czasu wnętrze kościoła zaczęło zmieniać swój wygląd. Założono witraże, położono na ściany polichromię, zmieniono posadzkę, przebudowano prezbiterium, zmieniono blachę na dachu. Od lat dziewięćdziesiątych kontynuowano prace renowacyjne: odnowiono fasadę kościoła, jego wnętrze i część balustrady na dachu. Wykonane zostało grawitacyjne wietrzenie kościoła. W wieży z dzwonami założono cztery nowe, dębowe okna, a dzwony na nowym zawieszeniu uruchomiono na prąd. W wieży zegarowej ruszył zegar o napędzie elektronicznym.

Udogodnienia

  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Pałacyk Vauxhall

Krzeszowice
Walkowskiego 2

Centrum Kultury i Sportu

Krzeszowice
Walkowskiego 1

Pizzeria Enzo

Krzeszowice
Krakowska 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.