Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Dwór i park - Poręba Dzierżna

Poręba Dzierżna

N: 19.78147 E: 50.423394

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1350 r. wieś nosiła wówczas nazwę Poręba Paszkowa i stanowiła własność królewską. W 1495 roku dobra w Porębie wykupił Jan Pilecki. Z końcem XVI w. majątek w Porębie Dzierżnej przeszedł na własność Wojciecha Padniewskiego, starosty oświęcimskiego. Kolejnym właścicielem był Seweryn Boner, a następnie rodzina Hubickich. W 1877 r. Poręba została sprzedana Leonowi Epsteinowi, który był ostatnim właścicielem majątku. Dwór zbudowany w najstarszej części wsi, poniżej kościoła parafialnego, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Łobzowa. Najbliższe otoczenie stanowi zabytkowy park dworski z nieistniejącym obecnie podjazdem od strony południowej. Park podzielony na część północną – reprezentacyjną z budynkiem dworu, zabudowaniami gospodarczymi oraz oranżerią i część pd z zachowanymi stawami. Dokładna historia powstania, jak i osoba fundatora nie jest znana. Wiadomo, że został wzniesiony z końcem XVIII w. W 1936 r. dwór przebudowano. Zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, drewniany. Ściany konstrukcji zrębowej, pierwotnie tynkowane na trzcinie. Dach czterospadowy, pierwotnie kryty gontem. Elewacja frontowa siedmioosiowa, symetryczna z drewnianym gankiem na osi. Od strony północnej płytki, zamknięty trójbocznie ryzalit.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

„Zajazd Finezja”

Wolbrom
Łobzów 137A

Pizzeria Primavera

Wolbrom
Ul. Żwirki i Wigury 50

Kościół pw. św. Katarzyny

Wolbrom
ul. Krzywa 2

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.