Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Katarzyny

Wolbrom , ul. Krzywa 2

N: 19.760149 E: 50.386577

www.parafiawolbrom.pl

32 644 10 27

Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Wolbromiu jest głównym kościołem parafialnym, a więc zapewne jego początki są równoczasowe z założeniem miasta. Pierwsza wzmianka o nim „ecclesia de Wolwrami civitate” pochodzi z rejestrów specjalnego podatku płaconego na rzecz papieża tzw. „świętopietrza” z roku 1346. Obecny kościół w roku 1633 przejęli kanonicy regularni, którzy dokonali w latach 1638-64 jego gruntownej przebudowy i rozbudowy w stylu barokowym. Wyposażenie częściowo utrzymało barkowy charakter (jak ołtarz główny i jeden z bocznych ołtarzy z cudownym obrazem Matki Boskiej), częściowo jest późniejsze. Na uwagę zasługują zwłaszcza cztery ołtarze, których autorem jest uzdolniony miejscowy artysta Paweł Turbas z przełomu XIX/XX w. W jednej z bocznych kaplic stoi rzeźbiona w czerwonym marmurze chrzcielnica z XVIII wieku. Kościół św. Katarzyny stoi przy niebieskim Szlaku Warowni Jurajskich, przebiegającym przez Wolbrom.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem
  • parking

Multimedia

W pobliżu

Verde

Wolbrom
Rynek 6

Kebab Alena

Wolbrom
ul. 20 Straconych 4

Pizzeria Primavera

Wolbrom
Ul. Żwirki i Wigury 50

Hotel i restauracja Klimtówka

Wolbrom
ul. Ordona 2

Taverna

Wolbrom
32-340 Wolbrom, Szosa Olkuska 9

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.