Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Dłużec

Dłużec

N: 19.711529 E: 50.402281

Dłużec jest miejscowością, w której tkwią korzenie Wolbromia – to właśnie dwaj sołtysi tej wsi, bracia przyrodni Hilary i Wolfram otrzymali od Władysława Łokietka potężne nadziały ziemi, na których między innymi powstało miasto Wolbrom, które nazwę wzięło od jednego z braci. Obecnie o dawnej świetności wsi świadczy tajemniczy kopiec z kapliczką i modrzewiowy kościół parafialny z 1780 roku. Kopiec to prawdopodobnie miejsce po grodzisku stożkowatym, na którym wznosiła się niegdyś wieża mieszkalno-obronna - siedziba właścicieli wsi, być może właśnie Wolframa i Hilarego. Natomiast kościół pod wezwaniem świętych: Wawrzyńca i Mikołaja. Z wyposażeniem pochodzącym z XV, XVI i XVII wieku, został włączony w Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Ołtarz główny jest wykonany w stylu późnorenesansowym, bardzo cenne są też ołtarze boczne: jeden z późnogotyckim tryptykiem z figurą Matki Boskiej i ołtarz św. Mikołaja. Przez Dłużec przebiega też niebieski Szlak Warowni Jurajskich. fot. źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/ChurchDluzec.jpg fot. autor: Pufacz

Udogodnienia

  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem
  • parking

Multimedia

W pobliżu

Pizzeria Primavera

Wolbrom
Ul. Żwirki i Wigury 50

Kebab Alena

Wolbrom
ul. 20 Straconych 4

Verde

Wolbrom
Rynek 6

Kościół pw. św. Katarzyny

Wolbrom
ul. Krzywa 2

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.