Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Obelisk

Michałowice

N: 19.969411 E: 50.139248

W miejscu dawnej granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego 11 listopada 1936 został umieszczony kamienny obelisk. Znajdujący się na nim napis:„w tym miejscu, na rozkaz komendanta Józefa Piłsudskiego, Pierwsza Kompania Kadrowa Legionów Polskich 6 sierpnia 1914 roku idąc w bój o honor i wolność ojczyzny, obaliła słupy graniczne byłych państw zaborczych” - świadczy o wydarzeniach, które miały miejsce w Michałowicach latem 1914 roku. Wtedy to 1 kompania kadrowa Wojska Polskiego, pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego "Zbigniewa", złożona z czterech plutonów: Kazimierza Piątka "Herwina", Henryka Paszkowskiego "Kroka", Stanisława Bukackiego „Burhandta” i Jana Kruszewskiego "Kruka", oraz oddział ułanów Władysława Prażmowskiego "Beliny", podniosła sztandar walki o Wolność, Honor i Suwerenność Narodową, zapoczątkowując epopeję Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym miejscu od 1924 po 1939 i znów od 1981 roku rozpoczynał się i wciąż jest podejmowany historyczny marsz Szlakiem Kadrówki.

Multimedia

W pobliżu

Gospoda U Przyjaciół Bosutów-Boleń

Boleń
ul. Warszawska 212

Kopiec drogowy

Michałowice
_

Klub jazdy konnej SZARY

Michałowice
ul. Krakowska 131

Zajazd Kosynier

Bibice
ul. Warszawska 95

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.