Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pałac i park Potockich

Krzeszowice , Parkowa 10

Polecamy

N: 19.624536 E: 50.13582

Zaprojektowany przez Franciszka Marię Lanciego pałac, w stylu renesansu włoskiego, wzniesiono w latach 1850-1857 na zlecenie Zofii Potockiej. W 1858 r. dobudowano skrzydło według projektu Filipa Pokutyńskiego, a po 1893 r. rozbudowano skrzydło zachodnie (proj. Zygmunt Hendel). Potoccy zamieszkali w pałacu w 1862 r., lecz prace we wnętrzach trwały do 1870 r. W skład obiektu wchodzi dwupiętrowy budynek główny z czterema narożnymi wieżami, skrzydła zamykające dziedziniec, ośmioboczna oranżeria, galeryjka oraz taras widokowy od strony południowej. Pałac posiadał 228 pomieszczeń z czego charakter mieszkalny miało ok. 100 sal. Pałac stanowił centrum rodowe "krzeszowickiej" linii Potockich. Po 1945 roku pałac został znacjonalizowany w ramach reformy rolnej. W czasach komunistycznych w pałacu funkcjonowało liceum pedagogiczne, gimnazjum, przedszkole, ośrodek szkolno-wychowawczy oraz dom opieki dla dzieci i młodzieży. Obecnie pałac nie jest zamieszkały, jest zamknięty dla odwiedzających. Około połowy XIX w. założono wokół pałacu park o charakterze krajobrazowego ogrodu angielskiego o powierzchni 12 ha. Wśród prawie 1,5 tysiąca drzew znajduje się 25 pomników przyrody (3 buki zwyczajne, 2 jesiony wyniosłe, 4 lipy wielkolistne, 2 topole czarne, miłorząb japoński, dąb szypułkowy, 5 platanów klonolistnych, klon polny, jarząb Mougeota, leszczyna pośrednia, tulipanowiec amerykański, dąb błotny i lipa drobnolistna). Naczelny Sąd Administracyjny w 2013 roku potwierdził roszczenia spadkobierców rodziny Potockich do pałacu i parku.

Udogodnienia

  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.