Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie

Marcyporęba , Marcyporęba 88

Polecamy

N: 19.616463 E: 49.941989

parafia.marcyporeba@onet.pl

+48 33 87 92 116

Zabytkowy drewniany modrzewiowy kościół został zbudowany z 1670 roku jako trzeci z kolei na tym samym miejscu. Budowla ta zaliczana jest do tzw. gotyckich kościołów drewnianych ze względu za rozwiązania architektoniczne takie jak: trójboczne zamknięcie prezbiterium, półkoliste zakończenie okien i drzwi, półkolisty wystrój tęczy. Kościół orientowany – prezbiterium zwrócone na wschód.

Najstarszym zabytkiem w kościele jest gotycki drewniany krzyż z XV w. (pochodzący z wcześniejszego kościoła) a obok niego późniejsze pozostałe trzy figury grupy ukrzyżowania. Do najstarszych elementów wyposażenia należy również renesansowa chrzcielnica z 1545 r. w kształcie pucharu z półkolistym miedzianym nakryciem zwieńczonym krzyżem. Kościół posiada trzy rokokowe ołtarze z XVIII w., w kolorze białym ze złoceniami. Po bokach umieszczone rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Pośrodku ołtarza obraz Matki Bożej Wniebowziętej z 1623 r.

Z parafią związany jest obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obraz ten pierwotnie znajdował w dworze w miejscowości Kopytówka należącej do parafii Marcyporęba. Kiedy w 1641 r. na wizerunku Matki Bożej pojawiły się łzy zadecydowano aby obraz ten przekazać do pobliskiego kościoła parafialnego. Jak podaje legenda, kiedy pielgrzymi w uroczystej procesji z obrazem wyruszyli w kierunku kościoła napotkali na gęstą mgłę, w której pobłądzili i zamiast dotrzeć do Marcyporęby zawędrowali aż do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam kiedy mgła cudownie opadła zadecydowano aby obraz ten przekazać do klasztoru Ojców Bernardynów.

Więcej informacji na stronie: turystyka.ckbrzeznica.pl z zakładce Szlak Architektury Drewnianej


Źródło: Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy

Multimedia

W pobliżu

Plac zabaw

Marcyporęba
Brzeźnica

Zespół dworsko-parkowy

Kopytówka
Koptówka

Plac zabaw

Kopytówka
Brzeźnica

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.