Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Stary Cmentarz w Olkuszu

Olkusz , ul. Króla Kazimierza Wielkiego

Polecamy

N: 19.569826 E: 50.276432

Olkuski Stary Cmentarz powstał na początku XIX wieku, a ostatnie pochówki są datowane na okres międzywojenny. Na cmentarzu znajduje się grób pułkownika Francesco Nullo, bohatera walk o zjednoczenie Włoch, który pospieszył Polsce z pomocą podczas powstania styczniowego i poległ 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Obok mogiły Francesco Nullo, którą ozdabiają herby Olkusza i Bergamo – rodzinnego miasta bohaterskiego Włocha znajduje się grób Władysława Romera oraz nieznanego z nazwiska Juliusza - żołnierzy – powstańców poległych w bitwie pod Krzykawką. Nieopodal grobu bohaterskiego Włocha rozciąga się kamienny mur, odgradzający część prawosławną cmentarza. Na murze zamienionym w Ścianę Pamięci, od kilkunastu staraniem grupy miłośników historii ziemi olkuskiej umieszczane są tutaj tablice upamiętniające olkuszan poległych podczas wojen i powstań narodowych. Ciekawą artystycznie formę ma pomnik poświęcony mieszkańcom Ziemi Olkuskiej zamordowanym w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych w latach 1940-1945. Na terenie cmentarza znajdują się groby zasłużonych olkuszan. Są tu pochowani między innymi burmistrz Olkusza Aleksander Kujawski, miejscowy proboszcz Władysław Kuczyński, założyciel i pierwszy naczelnik olkuskiej straży pożarnej Edward Chmielewski i wielu innych. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczona jest kamienna tablica oznaczająca miejsce, w którym pochowano szczątki zakonników – augustianów, jakie znajdowały się w kryptach wyburzonego na początku XIX wieku olkuskiego klasztoru.


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt  Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.