Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu

Olkusz , Olkusz Rynek 20

Polecamy

N: 19.560943 E: 50.279231

www.pttkolkusz.pl/index.php/muzeum-regionalne

info@pttk.olkusz.pl

tel./fax 032 643 42 27

To założone w 1911 roku muzeum, mieszczące się w zabytkowej kamienicy „Batorówka” przy olkuskim rynku jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W jego bogatych zbiorach jest miecz z przełomu XIII i XIV wieku. Ponoć ścięto nim dwóch olkuskich gwarków, którzy w poszukiwaniu srebra podkopali się pod miejscowy kościół. W muzeum można podziwiać kamienny gmerk, czyli herb mieszczański, groty strzał z XV wieku, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku, a także bogatą kolekcję archeologiczną. Składają się na nią neolityczne, kamienne toporki, siekierki i buławy oraz fragmenty glinianych naczyń, od najstarszych z okresu rzymskiego poprzez liczne naczynia średniowieczne. Na uwagę zasługuje ekspozycja górnictwa kruszcowego; stare narzędzia górnicze; moździerz do rozdrabniania rudy, lampki, czy drewniany młot, a także kamienne odważniki, którymi ważono rudę i ołów w miejskiej wadze. Kolekcję uzupełniają minerały i jurajskie skamieliny.

Życie codzienne mieszkańców ziemi olkuskiej prezentuje bogata ekspozycja etnograficzna. Na uwagę zasługuje XIV wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, kolekcja rzeźb ludowych i świątków z przełomu XIX i XX wieku, a także przedmioty codziennego użytku i narzędzia, m.in. żarna, drewniane niecki do wyrabiania ciasta, bogato zdobione skrzynie, gliniane naczynia i kosze plecione z korzeni sosny. W muzeum zgromadzono także mapy, monety i fotografie. Cenna jest kolekcja judaiców, a także zbiory malarstwa.

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.