Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Olkusz , ul. Szpitalna 32

N: 19.56137 E: 50.27738

http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea.html

muzea@mok.olkusz.pl

tel/fax: 32 7544455

Na bogate i unikatowe zbiory składa się kilka tysięcy eksponatów przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Można tu oglądać przeszło 30 rodzajów minerałów, w tym pochodzące z olkuskich kopalń okazy rud cynku i ołowiu. Szczególnie efektowne są tzw. brekcje, składające się z okruchów, połączonych ze sobą różnych minerałów lub skał oraz szczotki kalcytowe i galenowe o niezwykłych kolorach i kształtach. Widowiskowa jest ekspozycja skamieniałych organizmów sprzed milionów lat. W kolekcji można podziwiać skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, ramienionogi, małże, jeżowce, liliowce, trylobity, a także fragmenty kręgowców, jakie żyły w morzu. Największy z prezentowanych amonitów ma około pół metra średnicy. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest próba odtworzenia biohermy gąbkowej, czyli skamieniałych organizmów, z których w przyszłości miały powstać skałki jurajskie.


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.