Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Stary cmentarz żydowski w Olkuszu

Olkusz , ul. Kolorowa

Polecamy

N: 19.552217 E: 50.280773

Najstarsze wzmianki dotyczące obecności Żydów w Olkuszu pochodzą z 1317 roku. Potem miasto uzyskało od Elżbiety Łokietkównej "przywilej" De non tolerandisJudaeis, który zakazywał osiedlania się Żydom w Olkuszu. Ponownie pojawili się oni w Olkuszu w latach 1546-47, a już w 1584 roku wybudowano w mieście synagogę. Z tego samego czasu pochodzi pierwsza wzmianka o cmentarzu żydowskim, który znajdował się na przedmieściu sławkowskim, czyli przy dzisiejszej ul. Kolorowej. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez Niemców, którzy przez jego środek przekopali rów przeciwczołgowy, a większość macew i tumb wywieziono. Najstarsze macewy tego cmentarza pochodzą z początku XVII wieku.
W ostatnich latach, staraniem władz Olkusza, cmentarz został uporządkowany. Kilkadziesiąt zachowanych nagrobków zostało ustawionych w kilku rzędach. Przy cmentarzu stanęła też tablica informacyjna.


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.