Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kopiec Kościuszki w Olkuszu

Olkusz , ul. Hutnicza

Polecamy

N: 19.548725 E: 50.283337

Niewiele osób wie, że nie tylko Kraków może poszczycić się Kopcem Kościuszki. Taki kopiec, od przeszło 150 lat wznosi się także w Olkuszu. Ponad 7 metrowej wysokości ziemny monument zwieńczony okazałym dębowym krzyżem znajduje się przy ul. Sławkowskiej. Kopiec został usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Nie była to okrągła rocznica, lecz wykorzystano okazję, że wtedy, w dobie odwilży politycznej i narastającej atmosfery patriotycznej możliwe było uczczenie narodowego bohatera. Pierwszą taczkę ziemi na miejsce sypania kopca przywiózł olkuski proboszcz ks. Józef Ćwikliński. W dniu poświęcenia kopca, czyli 15 października 1861r, w obecności licznie zgromadzonych Olkuszan, dwaj górnicy na wysokim dębowym krzyżu zawiesili wieniec cierniowy. Olkuski kopiec był miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki. Miał 5 metrów wysokości i 14 m średnicy. Niestety kopiec długo nie przetrwał. Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku na rozkaz rosyjskiego dowódcy księcia, generała-majora Aleksandra Szachowskiego krzyż został ścięty, a kopiec zrównany z ziemią.
W rozkopanym kopcu Rosjanie znaleźli dokument z nazwiskami projektodawców i wykonawców, którzy wkrótce zostali aresztowani. Kopiec został odbudowany w 1917 roku w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, z inicjatywy dyrektora Szkoły Rzemieślniczej w Olkuszu, inż. Stanisława Baca. Kopiec miał 5 metrów wysokości, a na wierzchołku ponownie ustawiono dębowym krzyżem z cierniową koroną. Ten patriotyczny monument stał się miejscem uroczystych spotkań i manifestacji Olkuszan z okazji świąt państwowych i rocznic historycznych.

Kopiec przetrwał okres okupacji niemieckiej, jednak po wojnie został zapomniany. W 1972 roku wymieniono jedynie zmurszały krzyż. Gruntownego remontu i wmurowania pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki doczekał się dopiero w latach 1993-94, w związku z obchodami 200. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej.

Dzisiejszy kopiec ma wysokość 7 metrów, a wieńczący go krzyż 6 metrów. U podstawy kopca znajduje się osadzona w kamieniu pamiątkowa płyta z opisem jego ciekawej i burzliwej historii. 


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.