Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Olkusz , ul. Floriańska 8

Polecamy

N: 19.560314 E: 50.279896

www.ospolkusz.pl

osp.olkusz@gmail.com,

tel. 32 6432845

Twórcą i wieloletnim kustoszem tego, założonego w 1978 roku muzeum był Stefan Ząbczyński, długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji możemy dziś oglądać bogate i unikatowe w swoim rodzaju zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, pasów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzwon alarmowy z 1642 roku, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów. Szczególną uwagę zwiedzających przyciąga samochód strażacki GAZ-AA. W zbiorach muzeum są także dokumenty, fotografie, medale i odznaczenia oraz stare monety.Wśród bogatej kolekcji przeszło dwudziestu sztandarów uwagę zwraca najstarszy sztandar olkuskiej straży pożarnej z 1885 roku. W zbiorach muzeum jest też bogata kolekcja hełmów strażackich z przełomu XIX i XX wieku. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski. Można tu zobaczyć mundury, broń, zdjęcia, dokumenty i osobiste pamiątki.


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.