Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego

Olkusz , ul. Szpitalna 32

Polecamy

N: 19.56137 E: 50.27738

http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea.html

muzea@mok.olkusz.pl

tel/fax: 32 7544455

Władysław Wołkowski (1902 – 1986) absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był nazywany „Michałem Aniołem wikliny”. Wykonane przez niego z wikliny przedmioty użytkowe; krzesła, czy stoły do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań. Nie przypadkiem dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu. Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy. W zbiorach znajdują się także szkice, rysunki i zapiski tego niezwykłego artysty, który w okresie powojennym był współtwórcą polskiego rzemiosła wikliniarskiego. Wykonywane z wikliny, sznurka, trzciny i piór dzieła Wołkowskiego są świadectwem niepospolitego talentu tego artysty, który był też autorem koncepcji tzw. mieszkania poetyckiego oraz terenoplastyki. Kolekcja, która mieści się w zabytkowym Dworku Machnickich to największy w Polsce zbiór jego prac.


Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu (Punkt Informacji Turystycznej)

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.