Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Grób Legionistów w Bydlinie

Bydlin , Zawadka, 32-310 Klucze

N: 19.645901 E: 50.388602

_

_

_

Na cmentarzu w Bydlinie zwracają naszą uwagę dwa okazałe zabytki. Pierwszy z nich to kamienny krzyż o wysokości 7 metrów ustawiony na grobie 46 legionistów poległych w bitwie pod Krzykawką w dniach 16-19 listopada 1914 r. W początkowej fazie I Wojny Światowej po pierwszych sukcesach wojsk austriackich i niemieckich, jesienią 1914 roku Rosjanie przeszli do kontrofensywy i odzyskali znaczną część utraconych wcześniej terenów, a nawet zagrozili zdobyciem austriackiego wówczas Krakowa i zaatakowaniem niemieckiego Śląska. Wojska niemieckie i austriackie organizowały linię obronną na wzgórzach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w ich składzie znalazło się też kilka polskich batalionów legionowych pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Dwa bataliony: IV i VI umocniły wzgórze Świętego Krzyża w Bydlinie i przez kilka dni powstrzymywały ataki rosyjskiej piechoty, same prowadząc dwukrotnie atak na zajętą przez Rosjan wieś Załęże. W trakcie walk poległo 46 legionistów, których pochowano na miejscowym cmentarzu, a na ich grobie w 1916 roku wzniesiono okazały pomnik. Drugim zabytkiem jest murowana kaplica pod wezwaniem Pocieszenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w XVIII wieku, podobno na miejscu dawnej pustelni. Wewnątrz kaplicy posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gotycki, zapewne z pierwszej połowy XV w. uznawany jest za mający cudowną moc uzdrawiania, księga opisująca przypadki uzdrowień za sprawą modlitw zanoszonych do tej figury została założona już w 1764 roku.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.