Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zamek Tenczyn

Rudno

Polecamy

N: 19.581406 E: 50.102441

Zamek Tenczyn w Rudnie został wzniesiony w najwyższym punkcie Garbu Tenczyńskiego. Drewniany zamek wraz z największą wieżą, zwaną Nawojową, wzniósł ok. 1319 r. kasztelan Nawój z Morawicy. Zamek murowany został zbudowany przez jego syna Jędrzeja, który pierwszy przyjął nazwisko Tęczyński. Ród ten, w XIV i XV w., należał do najbardziej wpływowych i zamożnych rodów w Polsce. Po kolejnych rozbudowach Tenczyn stał się okazałą rezydencją magnacką zwaną "Małym Wawelem". Śmierć ostatniego męskiego członka rodu w 1638r., spalenie zamku przez Szwedów w 1656 r. oraz pożar w 1768 roku sprawiły, że ta okazała warownia zaczęła popadać w ruinę. Kolejni jego właściciele nie wykazywali zainteresowania odbudową. Ostatni właściciele - ród Potockich - władali zamkiem w latach 1816-1945. Z ciekawostek należy wymienić fakt więzienia w zamkowych lochach przez Władysława Jagiełłę jeńców krzyżackich, wziętych do niewoli w czasie bitwy pod Grunwaldem. Z zamkiem związanych jest wiele legend: o rozpustnej Dorotce, czarnym rycerzu, skarbach ukrytych w podziemiach. W czasach świetności pod zamkiem rozciągały się ogrody, winnice, działał folwark. Obecnie trwają prace zabezpieczające ruiny zamku.

Udogodnienia

  • dla dzieci
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.