Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Katarzyny

Tenczynek , Ks. Mieczysława Mądrzyka

N: 19.61827 E: 50.114772

Pierwsze wzmianki o powstaniu drewnianego kościoła w Tenczynku datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Pierwszy obszerniejszy opis kościoła św. Katarzyny znalazł się w relacji z wizytacji kardynała Jerzego Radziwiłła, biskupa krakowskiego, w roku 1598. Była to jedna z typowych późnogotyckich świątyń drewnianych, często spotykanych w krajobrazie polskim w XV i XVI wieku. Strop deskowy malowany. Trzy ołtarze, pośrodku krucyfiks, drewniana chrzcielnica. W 1748 roku zakończono rozbudowę kościoła murowanego, którą zainicjował ks. Świątecki. 6 sierpnia 1748 r. biskup Michał Kunicki, sufragan krakowski, dokonał konsekracji kościoła. W roku 1783, za sprawą Adama hr. Potockiego, do kościoła, z kaplicy zamkowej w Tęczynie, przeniesione zostały doczesne szczątki ostatniego z rodu Tęczyńskich - Jana (1637). Z parafii pochodzili m.in. znany aktor Bogumił Kobiela (zm. 1969) oraz Wincenty Wcisło - wybitny kardiolog (zm. 1985), pochowani na miejscowym cmentarzu.

Udogodnienia

  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • dla aktywnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Drewniana dzwonnica

Tenczynek
Ks. Mieczysława Mądrzyka

Staw Wroński

Tenczynek
Zamkowa

Brama Zwierzyniecka

Tenczynek
Zwierzyniecka

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.