Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce

Paszkówka , Paszkówka 68

Polecamy

N: 19.691029 E: 49.94637

www.paszkowka.eu

parafia.paszkowka@wp.pl

+48 33 8793067

Obecna parafia w Paszkówce do roku 1966 nazywała się parafią w Pobiedrze. Pobiedr, po I wojnie światowej, przestał być jednostką administracyjną i stał się przysiółkiem gromady Paszkówka. Dlatego kardynał Karol Wojtyła, 2 listopada 1966 r., zdecydował o zmianie nazwy parafii z "parafia w Pobiedrze" na "parafia w Paszkówce". Początki, tak Pobiedra, jak i znajdującej się w niej parafii, związane są z rycerskim rodem Radwanitów i sięgają najprawdopodobniej XIII w. Radwanici, wywodzący się od legendarnego rycerza Radwana, żyjącego w II połowie XI w., osadzani byli w latach 1227-1243 przez Konrada Mazowieckiego wzdłuż ówczesnej granicy z księstwem śląskim. Mieli oni za zadanie pilnować zachodniego pogranicza ziemi krakowskiej. W okolicach dzisiejszych Wielkich Dróg Radwanici posiadali zespół osad zwanych Trebol (później Trzebol). Osada Pobiedr została założona przez jednego z członków Trzebolskiego rycerskiego rodu Radwanitów o imieniu Bodepor. Najstarsza wzmianka nazywa tę osadę Bodedre. Pierwsza wzmianka o parafii Pobiedr pochodzi z 1325 r. z wykazu świętopietrza, które płacił pleban Mathius (Maciej). Była to pierwsza parafia w Korytarzu Radwanickim utworzonym w 1274 roku, kiedy to książę krakowski Bolesław Wstydliwy przekazał księciu opolskiemu tereny położone między rzekami Skawą a Skawinką. 


Źródło: Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.