Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół rzymsko-katolicki pw. Matki Bożej Macierzyńskiej

Bolesław , ul. Główna 66

Polecamy

N: 19.484743 E: 50.296194

www.parafiaboleslaw.pl

32 642 40 05

Kościół zbudowano na wzniesieniu zwanym „Kopiec” (dzisiaj nazwa mało używana), obok nieistniejącego już starego kościoła. Główny ołtarz piękny, gotycki, przypomina słynny tryptyk krakowski. W tym ołtarzu mieści się piękna rzeźba wyobrażająca Najświętszą Pannę z Bożym Dzieciątkiem siedzącą na tronie – Królową Korony Polskiej. Polichromie na ścianach przedstawiają sceny z życia Pana Jezusa. Autorem obrazów jest olkuski malarz Bronisław Grzywacz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Stanisława Wyspiańskiego. Polichromie w swej historii były odnawiane przez artystów, malarzy Talagę, Irenę Grabowską oraz Władysława Jastrzębskiego. Jastrzębski, był również autorem projektów witraży do prezbiterium kościoła, które zostały wykonane przez Zakład Witraży Żeleńskich z Krakowa i zamontowane po uzupełnieniach i przeszło pięćdziesięciu latach w 2008 roku. Kościół parafialny jest piękny i zasługuje na szczególną uwagę ze względu na to, że jego wystrój rzeźbiarski wykonany został pod kierownictwem artystycznym jednego człowieka. Wyposażenie kościół zawdzięcza rzeźbiarzowi Pawłowi Turbasowi (1851-1921), uczniowi krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych za czasów dyrektorowania Jana Matejki. Nocą kościół jest oświetlony, co sprawia, iż widoczny jest z odległości wielu kilometrów. Dzięki walorom historycznym i architektonicznym kościół znalazł się w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” pod redakcją Jerzego Sobolewskiego, gdzie czytamy: „Bolesław PAR. p.w. św. Michała i Macierzyństwa N. M. Panny; pierwotnie drewniany z 1627 roku, zburzony w 1941 roku. Obok niego wzniesiony murowany 1893 – 1905”.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Dwór w Bolesławiu

Bolesław
ul. Główna 55, 32-329 Bolesław

Dom Turysty TRAMP

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Basen Kąpielowy w Bukownie

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Hala Sportowa w Bukownie

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.