Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Jaskinia Ciemna

Ojców

Polecamy

N: 19.831703 E: 50.196495

Jaskinia Ciemna usytuowana jest w Ojcowie, w rejonie Skał Koronnych, nieopodal słynnej skały zwanej Rękawicą lub Pięciopalcówką. Z parkingu poniżej ruin zamku w Ojcowie wiedzie w to miejsce szlak zielony (ok. 35 min drogi). Wielu turystów zwiedza Jaskinię Ciemną zaraz po wizycie w Jaskini Łokietka. Obiekty te dzieli odcinek, na przebycie którego potrzeba około 30 minut. Jaskinia Ciemna uważana jest za największą na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pod względem wielkości komory. Składa się z jednej olbrzymiej komory (80 m długości, 20 m szerokości i 10 m wysokości), która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. tunel. W sumie jaskinia ma 230 metrów długości. Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste stalagmity, których wysokość sięga jednego metra. Strop pokryty jest licznymi stalaktytami rurkowymi. Jaskinię zamieszkują m.in. nietoperze - głównie podkowce małe. Temperatura powietrza utrzymuje się tu przez cały rok na poziomie 7-8 °C. Jaskinia Ciemna należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Najstarsze odkryte tam ślady człowieka (kultura prądnicka) pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat. U wejścia do wewnątrz założył on swoje siedlisko. Miejsce to nazywane jest obecnie Oborzyskiem. Przed wejściem do jaskini znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z panoramą na Dolinę Prądnika wraz z Bramą Krakowską. Widok jest rozległy, gdyż jaskinia znajduje się 65 m nad dnem Doliny Prądnika. W 1924 roku Jaskinia Ciemna została wpisana do rejestru zabytków. Jest nieoświetlona, więc zwiedzający przed wejściem otrzymują świeczki.

Multimedia

W pobliżu

Ojcowski Park Narodowy

Czajowice
ul. Łokietka

Ojcowski Park Narodowy

Ojców
Ojców 9

Dom Wycieczkowy Zosia

Ojców
Ojców - Złota Góra 4

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.