Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Ojcowski Park Narodowy

Ojców , Ojców 9

N: 19.831078 E: 50.211213

www.ojcowskiparknarodowy.pl

opnar@pro.onet.pl

123 892 005

Ojcowski Park Narodowy - utworzony został w 1956 r. W wapiennym podłożu znajduje się największe w Polsce skupisko jaskiń, z których najbardziej znane to: Grota Łokietka (320 m) i Jaskinia Ciemna (186 m). Występują tu również skały o ciekawych kształtach, np. Brama Krakowska, Igła Deotymy, Pochylec, Wędrowiec, itp. Teren Parku poprzecinany jest gęstą siecią szlaków. Na jego terenie znajduje się Muzeum im. Władysława Szafera. Kwintesencją krajobrazu znacznej części obszaru LGD jest Ojcowski Park Narodowy, który niemal w całości zawiera się w obrębie „Jurajskiej Krainy”. Jego zasadnicza część znajduje się na terenie gminy Skała, ale częściowo park zajmuje również obszar gmin Sułoszowa i Jerzmanowice-Przeginia. Konieczność objęcia prawną ochroną tego wyjątkowego miejsca dostrzeżono już w XIX wieku, kiedy to pojawili się pierwsi badacze bogatego świata miejscowej przyrody. Pod koniec XIX stulecia powstało w Ojcowie muzeum regionalne. Z czasem, ze względu na niezaprzeczalny urok lokalnego krajobrazu i architektury, Ojców zaczęto nazywać„ Polską Szwajcarią”. Działające tu zakłady uzdrowiskowe cieszyły się wysoką renomą wśród kuracjuszy. W XX-leciu międzywojennym, za sprawą prof. Władysława Szafera, rozpoczęły się intensywne starania mające na celu objęcie tego terenu ochroną prawną. Udało się je wprowadzić w życie dopiero kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej. W styczniu 1956 roku specjalnym rozporządzeniem Rady Ministrów utworzono Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 1570,59 ha (obecnie 2145,62ha). Był to wówczas szósty park narodowy w Polsce.

W pobliżu

Kościółek na wodzie

Ojców
Ojcowski Park Narodowy

Ewa Staroń

Ojców
Ojców 1a

Zazamcze

Ojców
Ojców 1b

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.