Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Jaskinia Łokietka

Ojców

Polecamy

N: 19.818599 E: 50.200638

Jaskinia Łokietka znajduje się w Ojcowie, w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry (rejon Doliny Sąspowskiej). Z parkingu poniżej ruin ojcowskiego zamku wiedzie w to miejsce szlak 11 czarny (ok. 45 min) oraz nieco dłuższy - niebieski (ok. 50 min). Do wejścia jaskini prowadzi wąska szczelina skalna o długości 20 m. Łączna długość korytarzy i komór wynosi ok. 270 m, a temperatura wewnątrz utrzymuje się na stałym poziomie 7-8 °C. Największa komora jaskini zwana jest Sypialnią i ma wymiany 20x30 metrów. Mniejsza - tzw. Sala Rycerska - ma 25 m długości i 10 m szerokości. Z racji niefrasobliwego kiedyś podejścia do ochrony wnętrza słynnej jaskini, jej szata naciekowa jest dzisiaj bardzo uboga — została po prostu ogołocona przez dawne pokolenia turystów. A należy podkreślić, że Jaskinię Łokietka znano już od dawna. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą Z końca XVII wieku, a od końca XVIII wieku stanowi ona atrakcję turystyczną. W 1927 roku uznana została za zabytek. W 1987 roku w jej wnętrzu zainstalowano oświetlenie elektryczne. Rocznie odwiedzają kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Multimedia

W pobliżu

Ojcowski Park Narodowy

Czajowice
ul. Łokietka

Dom Wycieczkowy Zosia

Ojców
Ojców - Złota Góra 4

Ojcowski Park Narodowy

Ojców
Ojców 9

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.