Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pomnik Lotników Amerykańskich

Zygodowice , Lotników

Polecamy

N: 19.547059 E: 49.946684

Znajduje się na skraju lasu w Zygodowicach, przy drodze biegnącej z Wyźrału do Ryczowa. Usytuowany w miejscu, w którym do 1947 r. była ziemna mogiła z ciałami sześciu członków załogi amerykańskiego samolotu bombowego Liberator B-24 o nazwie "Hell’s Angel", zestrzelonego 13 września 1944 r. przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Tutaj odbywały się po wojnie patriotyczne zgromadzenia miejscowej ludności i stał krzyż brzozowy otoczony drewnianym płotkiem. Symboliczny pomnik upamiętniający to tragiczne wydarzenie został odsłonięty w 1991 r. Rok później przy obelisku ustawiono marmurową tablicę zawierającą nazwiska poległych lotników i kobiety poparzonej paliwem zestrzelonego samolotu.

Multimedia

W pobliżu

Plac zabaw

Wyźrał
Brzeźnica

Kapliczka wnękowa

Zygodowice
Główna 83

Kapliczka wnękowa

Lgota
Podgórska 122

Pomnik Ofiar Pacyfikacji

Lgota
Podgórska/Podlas

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.