Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Woźniki , Kościelna 12

Polecamy

N: 19.490892 E: 49.937667

+48 33 879 45 24

Wybudowany w I połowie XVI w., drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty gontem, jednonawowy, z wieżą na słup. Wieża pochodzi z 1787 r., posiada pochyłe ściany i nakryta jest hełmem w kształcie smukłej, okrągłej iglicy. Do nawy od południa przylega murowana kaplica z 1840 r. Wewnątrz kościoła znajdują się: drewniany gotycki krzyż z 1380 r. umieszczony na belce tęczowej, w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w., organy w obudowie z XVIII w., parapet chóru muzycznego z II połowy XX w. wypleciony z wikliny. W 1959 r. w wyniku pożaru spłonęły dachy, uszkodzeniu uległy stropy i ściany, spaliła się wieża i część wyposażenia kościoła. Świątynia została odbudowana w latach 1962–1964 według projektu prof. Wiktora Zina i jest przykładem udanej rekonstrukcji konserwatorskiej. Kościół zaliczany jest do najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Na placu kościelnym znajduje się drewniana dzwonnica z II połowy XIX w.

Multimedia

W pobliżu

Plac zabaw

Woźniki
Wadowicka 133

Figura Matki Boskiej

Woźniki
Wspólna 5

Krzyż kamienny

Woźniki
Wspólna 7

Kapliczka domkowa

Woźniki
Nadbrzeżna 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.