Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Chechło , ul. Hutnicza 3

N: 19.514925 E: 50.368206

http://parafia.chechlo.com.pl/

parafiachechlo@wp.pl

32 642-00-03   

Klasycystyczny kościół parafialny pochodzi z 1807 r. W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się malowany na desce, prawdopodobnie XVI- lub XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwa ołtarze boczne z połowy XVII w. W północnej części kościoła znajduje się barokowy obraz św. Antoniego w srebrnej sukience, w górnej nastawie obraz św. Zofii oraz figury świętych Andrzeja i Krzysztofa, a na samym szczycie – św. Michała. W drugim ołtarzu bocznym, na prawo od wnęki prezbiterium znajduje się obraz św. Anny, Marii i Dzieciątka, powyżej obraz św. Józefa, a po bokach rzeźby św.św. Jakuba i Wojciecha. Dwa inne boczne ołtarze są już późnobarokowe. Drugi ołtarz na ścianie południowej zawiera XVIII-wieczny okazały krucyfiks. W otoczeniu świątyni jest mur z basztami (z których dwie zachowały pokrycie gontem, a pozostałe dwie mają pokrycie blaszane). Dzwonnica z 1830 r. Dzwonnica z zegarem w kształcie barokowego ołtarzyka znajduje się obok świątyni. Cmentarz. Na cmentarzu zobaczyć można zabytkowe XIX-wieczne nagrobki właścicieli tutejszych dóbr. Na lewo od wejścia znajduje się pięć nagrobków w kształcie wyciągniętej piramidy z wyrytymi herbami rodzin szlacheckich: Wiśniewskich herbu Prus, a także z herbami Szreniawa i Ciołek. Na nagrobkach znajdują się piękne epitafia, poświęcone żonie Teodora Kmity: W tem smutnem ustroniu spoczywają zwłoki Faustyny z Krzemieńskich Teodora Kmity ukochanej małżonki matki siedmiorga dziatek. Nieubłaganym wyrokiem śmierci w kwiecie jeszcze młodości bo lat dopiero 36 mającej do wieczności z łona swej rodziny i przyjaciół w dn. 31 marca 1848 r, powołanej. Na cmentarzu można też obejrzeć piękne nagrobki szlacheckie oraz zbiorowy grób poległych w 1944 r. pod Błojcem żołnierzy batalionu partyzanckiego 23 Dywizji Piechoty AK „Surowiec”. Na uwagę zasługuje również XIX-wieczna plebania.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Gospodarstwo Rybackie Pstrąg Robert Jaworski

Chechło
32-310 Klucze Chechło, Młyńska 37

Stanica Turystyki Konnej „Rancho Geronimo

Rodaki
32-310 Klucze Rodaki, Grabowska 3

Dworek nad Rozlewiskiem

Klucze
Klucze-Osada 38A

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.