Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kirkut w Wolbromiu

Wolbrom , Skalska

N: 19.75453 E: 50.376986

Żydzi uzyskali prawo osiedlania się w Wolbromiu dopiero w XVII wieku. Ze względu na fakt, że Wolbrom był ważnym ośrodkiem komunikacyjnym i handlowym liczba ludności pochodzenia żydowskiego szybko wzrastała, a w niektórych okresach historycznych udział Żydów w ogólnej liczbie ludności Wolbromia przekraczał 50%. Stąd już w 1740 roku Żydzi wolbromscy uzyskali zgodę na założenie własnego cmentarza (wcześniej musieli chować swoich zmarłych na cmentarzu w Olkuszu). Społeczność żydowska przetrwała w Wolbromiu do 1942 roku, kiedy to Niemcy wybrali właśnie teren kirkutu i otaczający go las na miejsce masowych egzekucji ludności. Ogółem oblicza się, że w masowych mogiłach spoczywa tam około 2500 Żydów zamordowanych przez hitlerowców. Pozostałości cmentarza żydowskiego i pomnik ofiar Holocaustu znajdują się w lesie po zachodniej stronie ulicy Skalskiej, przy wyjeździe z Wolbromia drogą nr 794 w kierunku na Trzyciąż.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

W pobliżu

Taverna

Wolbrom
32-340 Wolbrom, Szosa Olkuska 9

"Gospoda pod lasem"

Wolbrom
ul. Leśna 2

Hotel i restauracja Klimtówka

Wolbrom
ul. Ordona 2

Verde

Wolbrom
Rynek 6

Kebab Alena

Wolbrom
ul. 20 Straconych 4

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.