Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pomnik „Ocalić od niepamięci...”

Rzeszotary Górne

N: 19.973295 E: 49.945632

http://www.obelisk.erzeszotary.pl/

W Rzeszotarach Górnych, na placyku w pobliżu przystanku MPK, znajduje się odsłonięty 2 października 2011 roku obelisk upamiętniający czterech działaczy niepodległościowych, którzy w październiku 1946 roku zostali zamordowani na oczach swoich rodzin przez funkcjonariuszy ówczesnego reżimu komunistycznego. Józef Burda, Józef Hachlica, Leon Jania, Paweł Sikora, byli aktywistami PSL. Nawoływali do głosowania „3 razy NIE” przed czerwcowym referendum w 1946 roku, uczestniczyli w pracach komisji głosowania ludowego, przeciwstawiali się władzy komunistów. Zabójstwo to zostało zakwalifikowane jako zbrodnia stalinowska, która nie podlega przedawnieniu. Pomimo przeprowadzenia trzech śledztw, do dnia dzisiejszego, sprawcy tego okrutnego i bulwersującego mordu pozostają nieznani. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa: uroda kwiatów i kłosów na tablicy oraz informacje na niej zamieszczone, połączone z powagą i surowością krzyża wywołują zadumę, każą pochylić głowę. Obelisk jest usytuowany w bezpośredniej bliskości miejsc, gdzie dokonała się część tragedii – w starym centrum Rzeszotar – w miejscu licznie uczęszczanym na co dzień, przywołuje to jeszcze jedną refleksję: „...wczoraj to dziś - tylko trochę dalej...” /C.K Norwid/ . Trzeba poznać to miejsce – warto tam zawędrować! Więcej informacji na stronie internetowej: www.obelisk.erzeszotary.pl. oraz w wydawnictwie „...ocalić od niepamięci...” dostępnym w filii Biblioteki Miejskiej w Rzeszotarach. Źródło: archiwum LGD BLisko Krakowa

Multimedia

W pobliżu

Stadnina

Rzeszotary
ul. Dworska 11

Kuźnia Smaku

Świątniki Górne
ul. Bruchnalskiego 7

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława

Świątniki Górne
ul. ks. Stanisława Koniecznego 1a. 

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.