Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława

Świątniki Górne , ul. ks. Stanisława Koniecznego 1a. 

N: 19.952102 E: 49.934171

http://www.parafia-swiatniki.cal.pl/index.html

parafia.swiatniki@interia.pl

 12- 270- 41- 04  

Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Świątnikach Górnych został zbudowany w XIX w. Prace przygotowawcze do budowy kościoła ruszyły dzięki podarunkowi w postaci terenu pod budowę i znaczącej sumie pieniędzy przekazanej drogą testamentową w 1832 roku przez Księdza Wojciecha Zakulskiego (rodowitego świątniczanina) oraz jakże ważnej inicjatywy lokalnej społeczności, która uzyskała pozwolenie na budowę kościoła, przywiozła plan kościoła z węgierskiego Debreczyna (plan świątyni w stylu klasycystycznym). Pierwszym proboszczem i zarazem nadzorującym budowniczym świątnickiej świątyni został Józef Nowakowski. W 1855 roku kupcy świątniccy przywieźli z Węgier dzwon do nowego kościoła. Budowę kościoła ukończono 1856 r. Około 1880 r. parafia świątnicka otrzymała w darze od Kapituły Krakowskiej neogotycki ołtarz z ciemnego dębu. Wcześniej stanowiący własność księdza profesora Karola Teligi, rektora UJ i bliskiego przyjaciela świątników. W 1905 r. sprowadzono z Katedry Krakowskiej dwa barokowe ołtarze z czarnego marmuru, dzieła włoskiego mistrza Franciszka Placidiego. Jeden przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego z widoczną w tle Jerozolimą, a w drugim znajduje się obraz Matki Boskiej Wawelskiej, zwanej też Świątnicką. Źródło : http://www.parafia-swiatniki.cal.pl/historia.html

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.