Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zamek Lipowiec

Wygiełzów , Podzamcze 2

Polecamy

N: 19.445135 E: 50.076881

www.mnpe.pl

sekretariat@mnpe.pl

32 613 40 63

Przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 780 (Kraków - Chełmek) i 781 (Chrzanów - Zator) znajdują się ruiny średniowiecznego zamku biskupów krakowskich. Po wejściu na szczyt wieży zamkowej można podziwiać wyjątkowo piękną panoramę - widać pobliskie wzniesienia: Grodzisko i Bukowicę, malowniczą dolinę Wisły, Kotlinę Oświęcimską, wzniesienia Karpat Zewnętrznych, a w oddali Tatry. Zbocza wzgórza porośnięte są ponad stuletnim lasem bukowym (buczyną karpacką) oraz rzadkimi i cennymi gatunkami roślin (przylaszczka, miodunka, ziarnopłon, kopytnik, storczyk i inne). W 1959 r. utworzono tu rezerwat krajobrazowy o pow. 12,5 ha zarządzany przez Nadleśnictwo w Chrzanowie i Jurajskie Parki Krajobrazowe. Na tym obszarze dominują skały triasowe, a na polach u podnóża zamku tzw. arkoza kwaczalska (permokarbon). Można tu znaleźć fragmenty skamieniałych drzew (araukarytów) zwanych grabowymi kamieniami.

Multimedia

W pobliżu

Kawiarnia Lipowiec

Wygiełzów
Pozdzamcze 1

Karczma Zagroda

Wygiełzów
Podzamcze 1

Nadwiślański Park Etnograficzny

Wygiełzów
Podzamcze 1

Restauracja Podzamcze

Wygiełzów
Lipowiecka 3

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.