Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Jaskinia Błotna

Jaroszowiec

Polecamy

To jedno z większych odkryć speleologicznych ostatnich lat na Jurze. Błotna jest piątą co do głębokości i jedną z najtrudniejszych technicznie próżni Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nosi taką nazwę, ponieważ ściany i dno tej szczelinowej jaskini są śliskie i trudne do pokonania – tworzą tzw. „błotną ślizgawkę”. Zwiedzanie jej wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności wspinaczkowych przy pokonywaniu części progów. Jaskinia o rozwinięciu pionowym, ma 42 m głębokości, a korytarze osiągają długość 120 m. Próżnia położona jest w centralnej części Stołowej Góry, ok. 2 km na północ od Jaroszowca. Otwór wejściowy to studnia powstała na rozległej szczelinie tektonicznej, o głębokości 23 m. Przejście jej jest szczególnie uciążliwe w trakcie wychodzenia, gdyż na długości ok. 15 m. szerokość wynosi tu ok. 25 cm. W kilku miejscach korytarze tworzą obszerne próżnie, tj. Sala z Naciekami czy Dolna Komora. Ze względu na trudności techniczne występujące przy zwiedzaniu oraz fakt, że została odkryta stosunkowo niedawno (1989), posiada bardzo ciekawą szatę naciekową, zachowaną w stanie prawie nienaruszonym. Można tu obejrzeć: polewy, duże stalaktyty i nacieki wełniaste, także draperie, pola ryżowe, a w najniższej części jaskini, w namulisku i na jego powierzchni – duże stalaktyty i stalagmity potrzaskane przez zawalisko. źródło: www.gmina-klucze.pl

Udogodnienia

  • dla aktywnych

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.