Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Galar Skarb Wiślany

Polecamy

www.ckbrzeznica.pl

biuro@ckbrzeznica.pl

33 879 20 93, 606 939 560

Wisła przypomniała o galarach w 2011 r., kiedy to dokonano niebywałego odkrycia archeologicznego nad Wisłą w Brzeźnicy. Zabytkowy galar sławi nadwiślańską gminę, tak jak kiedyś robiły to łączańskie galary. Cenne historyczne znalezisko mogło pojawić się wszędzie, ale nigdzie w Polsce nie ma tak bogatych tradycji flisackich. Stara polska rzeka dobrze o tym wie i dlatego wybrała miejsce nieprzypadkowe. 31 maja 2014 roku w Łączanach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na przystani kajakowej został zwodowany galar. Trzeba podkreślić, że został on wykonany na wzór podobnych statków rzecznych, jakich używali flisacy w Łączanach w XIX wieku. Jednostka liczy 10,5 m długości i 3,5 m szerokości co stanowi nieco pomniejszoną wersję oryginalnych galarów. Po okolicznościowych mowach odbito od przystani kajakowej i przeprowadzono inauguracyjny flis. Galary to duże jednostki drewniane do transportu rzecznego. Na rufie i dziobie były węższe, a w środkowej części szersze. Pierwsze miały ładowność 20 ton, później 40 ton, a nawet 70 ton. Sternikiem był zazwyczaj właściciel galara, a pomagał mu tzw. chłop – pomocnik. Galarami przewożono wzdłuż Wisły aż do Gdańska m.in. : zboże, węgiel ze Śląska, sól z Wieliczki, piasek. Na galarze była budka mieszkalna z desek – bardzo ciasna, ale dająca schronienie przed chłodem. Stał tam żeliwny piecyk, szafka i prycza.

Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpłatnego wynajęcia galara wiślanego. Rezerwacje wynajmu można dokonać w CKiP w Brzeźnicy oraz pod numerem tel. 606 939 560.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.ckbrzeznica.pl

Źródło: Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.