Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Muzea

Muzea i izby regionalne przybliżające nam unikalne informacje historyczne i kulturowe. Oprócz cennych zbiorów muzealiów, coraz mocniejszą ich stroną jest profesjonalna i kreatywna kadra, która rozszerza swoją ofertę edukacyjną. Coraz częściej można spotkać się z warsztatami praktycznymi oraz wystawami z elementami multimedialnymi. Ponadto, należy podkreślić, że muzea i izby regionalne mogą Państwo zwiedzić o każdej porze roku.
Zachęcamy do odwiedzenia kilku „perełek” znajdujących się na terenie północno-zachodniej Małopolski i odwiedzeniu tych, które nie są tutaj wymienione:

Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły – mieści się w zabytkowym budynku Szkoły Ślusarskiej z końca XIX wieku. W muzeum można zobaczyć: półzbroje husarską, różnego rodzaju kłódki, warsztat kowalski i ślusarski z narzędziami i przyborami niegdyś w nich używanymi.

Izba Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków w Jurczycach – od 1867 do 1940 roku Jurczyce należały do rodziny Hallerów. Dzięki Towarzystwu Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków, izba posiada bogatą ekspozycje zawierającą pamiątki związane z życiem i działalnością najsłynniejszych członków rodu Hallerów i żołnierzy Błękitnej Armii.

Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia - muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest w całości historii Zatora i Księstwa Zatorskiego, a druga gospodarce stawowej w Dolinie Karpia oraz historii karpia Zatorskiego – produktowi lokalnemu od 2007 r.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie – to skansen, w których można zobaczyć ciekawe nieistniejące już zabudowania wiejskie i małomiasteczkowe z różnych okresów dziejów, z obszaru zachodniej Małopolski (np. modrzewiową chałupę sołtysa z Przegini Duchownej (1862 r.)). W sąsiedztwie skansenu znajduje się Zamek Lipowiec - dawna twierdza biskupów krakowskich.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni – jest to najstarsze muzeum tego typu w Polsce, założone w 1953 r. Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne i samochody pożarnicze pochodzące z XX wieku.

Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej – jedno z dwóch tego typu muzeów w Polsce, drugie znajduje się w Szczecinie. Kolekcja eksponatów pochodzi z zbiorów Państwa Bożeny i Bogdana Szyczgłów, którzy w latach 60, 70 XX wieku spędzili ponad dekadę na Czarnym Lądzie.

Muzeum Ziemi Krzeszowickiej w Krzeszowicach - powstało w 1987 r., kolekcja muzealiów prezentuje dzieje miejscowości Krzeszowic, okolic oraz eksponaty przedstawiające życie codzienne mieszkańców od przełomu XIX i XX wieku.

Izba Regionalna w Bibicach - jest jedną z najstarszych muzeów wiejskich w Polsce, założona w 1964 r. W izbie można zobaczyć przedmioty służące do zrekonstruowania i zainscenizowania tradycyjnego wesela krakowskiego.

Muzeum Archeologiczne w Igołomi - mieści się w Pałacu Igołomi, który wraz z parkiem tworzy Zespół Pałacowo-Parkowy. Jest prowadzone przez pracownie archeologiczną Polskiej Akademii Nauk. Wśród cennych eksponatów, zwiedzający mogą zobaczyć narzędzia i przedmioty codziennego użytku sprzed 5 tysięcy lat.

Izba regionalna w Imbramowicach – mieści się z budynku nazwanym „Białym Domkiem”. W izbie można zobaczyć stroje regionalne, obrazy, mapy, przedmioty codziennego użytku pochodzące z Imbramowic i okolic.

Zaplanuj „Twój pomysł na weekend”

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.