Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Ścieżka ornitologiczna Łączany

Polecamy

N: 19.5738535 E: 50.0002774

Zbiornik Łączany to niewielkie rozlewisko na Wiśle, które powstało po zbudowaniu stopnia wodnego w Łączanach. Szeroko rozlana rzeka z dużymi terenami szuwarowisk między wałami przeciwpowodziowymi, to ptasi raj, na którym nie tylko osiedla się wiele gatunków ptaków, ale jeszcze więcej zatrzymuje się tu na postoje podczas przelotów. Jest to również największe obecnie zimowisko ptaków w dolinie Górnej Wisły. Stwierdzono tu aż 138 gatunków, w tym 81 lęgowych. Ścieżka ornitologiczna poprowadzona jest wzdłuż wału Wisły po północnej stronie zbiornika, a także obok niewielkich wapiennych wzgórz z małym nieczynnym kamieniołomem. Urządzono w nim parking z dwoma wiatami, obok zaś na ruinach starego wapiennika umieszczono taras widokowy. Trasa spaceru dodatkowo prócz wędrówki wałem obejmuje krótką pętlę polnymi drogami pośród łąk i pól uprawnych, na których również żerują różne skrzydlate stworzenia. Do obserwacji ptaków przyda się lornetka lub luneta, które można wypożyczyć w Urzędzie Gminy w Czernichowie.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.